JEZERO PROVALA
Restoran „BAČKI DVOR“ se nalazi u sklopu jezera Provala, na peščanoj plaži, okružen šumom koja je prava oaza za ljubitelje prirode i lova i idealno je mesto za turizam. Jezero Provala se nalazi na području opštine Bač, na samo kilometar od naselja Vajska. Od Novog Sada ovo najdublje jezero u Vojvodini udaljeno je 72 km. Najveći deo jezera ima dubinu od 2 do 5metara, a maksimalna dubina iznosi 19 metara. Jezero Provala je nastalo kao posledica poplave Dunava 1926. godine. Delovi jezera sa peščanom obalom su pretvoreni u divnu uređenu plažu, koja predstavlja najveće kupalište u opštini Bač. Plaža je opremljena suncobranima, kabinom za presvlačenje, tuševima, toaletom, ali i drugim sadržajima za sportske i zabavne aktivnosti – dečja igrališta, splav sa skakaonicom, tereni za vaterpolo i odbojku, kao i uređen prostor za kampovanje. Na ovom jezeru okupi se i do 3000 kupača. Izuzetno je bogato ribom (štuka, šaran, som, amur i dr.), i omiljeno je mesto za ribolovce. Tokom letnjih meseci na jezeru se održavaju moto-susreti, zatim turnir Prvenstvo Srbije u odbojci na pesku, kao i škola odbojke za najmlađe sa Vanjom Grbićem.
TVRĐAVA BAČ
Tvrđava u Baču predstavlja najznačajnije i najbolje očuvano srednjevekovno utvrđenje na području Vojvodine. Lokalitet, na kome je tvrđava izgrađena, pogodna je za turizam i svedoči o dugom nizu vekova korišćenja ovog prirodno odbranjivog terena, koji je svoju sudbinu vezao za reku Dunav, prirodnu granicu medju narodima i civilizacijama.
Nastanak dela današnje tvrđave, vezuje se za period od 1338. do 1342. godine, kada je kralj Karlo Robert Anžujski ojačavao granice kraljevstva. Ovo je vreme uspona cara Dušana i međusobnih srpsko-ugarskih ratnih sukoba, što je kralj Karlo naveo u jednom pismu kao opasnost i razlog za preduzimanje radova na tvrđavi u Baču. Dograđivanje i ojačavanje tvrđave trajalo je nepuna dva veka. Radove na utvrđivanju i prilagođavanju novim vojno-inženjerijskim zahtevima, vodili su nadbiskupi, koji su često bili i župani. Ostao je zabeležen trud Petra II Varadija, humaniste, naučnika, ljubitelja umetnosti, koji je od 1495. Do 1501. zaokružio graditeljski opus i produbio odbrambene vodene rovove oko tvrđave.
LOV I RIBOLOV
Okolina Dunava je stanište za raznoliku divljač i ostale vrste biljnog i životinjskog sveta. U neposrednoj blizini se nalaze tri lovišta (Lovište „Bođanski rit“, lovište „Plavna“ i lovište „Ribnjak – Mostonga“).
U Bačkoj okolini postoje 5 ribolovačkih udruženja. Razvojni značaj vodenih resursa zavisiće od njihove zaštite, očuvanja i uređenja i razvoja lovno – ribolovnog turizma, i od izgradnje infrastrukture za turizam.
FRANJEVAČKI SAMOSTAN
Nalazi se u centru Bača ; kompleks čini samostanski sklop, u obliku kvadrata, sa unutrašnjim dvorištem i crkva Uznesenja Marije. Godine 1169. u samom centru Bača, na temeljima stare katedrale, krstaski red Sv. Groba Jerusalimskoga podiže svoj samostan i crkvu. Po svojim dimenzijama i stilu gradnje u samom vrhu romanske arhitekture. Peterostrana apsida, kombinacija kamena i cigle, stubovi sa glavama životinja, na krovu „gargouille“ (vodorige), emajlirane oplate. Unutrašnjost je bila tip starohriscanske bazilike – goli zidovi bez maltera. Sve jednako kao i u zapadnoj Europi, a iste građevine nalazimo u dolini Rajne u Nemačkoj. Da je to stvarno krstaska gradnja, potvrđuju i podzemne „kandže“ koje dodatno daju stabilnost građevini. Takve izbočene stope nema ni jedna druga srednjevekovna građevina na ovim prostorima. Temelji su širine preko dva metra, izgrađeni od rimske crvene cigle. Regularni kanonici Sv. Groba Jerusalimskog imali su u Baču svoju prepozituru. „Canonici cruciferi“ bilo je njihovo kraće ime.
GRADSKA KAPIJA „ŠILJAK“
Sama kula/kapija je u osnovi četvorougaona sa opekama i lučno oblikovanim otvorom za kapiju.Iznad prolaza/kapije očuvana jedna etaža, uz osnovanu pretpostavku da je postojala još jedna. Kula je pokrivena i ona je živa komnunikacija i danas ka savremenom gradu, preko savremenog mosta. Kula je sa dve bifore gotički oblikovane. Kapija je okrenuta ka istoku i već postojećim delovima utvrđenog grada. Imala je pokretni most preko prokopanog kanala koji je spojio meandar Mostonge. Ovaj prokopani kanal, sa zemljanim bedemom i palisadama, zatvorio je prostor, podgrađe, koje sa severne i južne strane obuhvataju vode Mostonge. Podgrađe je danas sa tridesetak kuća. Na krajnjem zapadu – severozapadu sagradjen je utvrđeni zamak.
MANASTIR BOĐANI
Udaljen je 15 km zapadno od Bača, u pravcu Dunava. Kompleks čine crkva, konaci i prateći ekonomski objekti. Nekoliko puta je razaran i obnavljan, a u doba Rakocijeve bune je bio spaljen do temelja. Prvi manastir izgradio je trgovac Bogdan iz Dalmacije 1478. godine u znak zahvalnosti Bogorodici za isceljenje obolelih očiju. Sadašnju crkvu je tokom 17. veka podigao bogati Mihajlo Temišvarlija iz Segedina, kao četvrto crkveno zdanje na istom mestu posvećeno Vavedenju Presvete Bogorodice. Veliki konak i crkva u Bođanima sagrađeni su u baroknom stilu, a živopis je slikao poznati zoograf toga doba Kristofor Žefarović. U konaku se nekada nalazio i bogat, stručno uređen Muzej posvećen upravo ovom umetniku, sa mnogim starinskim gravurama, uljanim slikama, crkvenim posudama, štamparskom presom i drugim raritetima, koji treba obnoviti.
TURSKO KUPATILO
U 14. veku su zabeleženi sve češći upadi Turaka. Mnogi pohodi na Turke su kretali iz Bača. U vreme Mohačke bitke i Bač je dao svoju konjicu međutim prodor Turaka nije zaustavljen pa Bač početkom 15. veka nakon Mohačke bitke i pada Beograda, biva osvojen 1529.godine. Posle Mohačke bitke Turci su opustošili Bač i ovaj grad u Bačkoj postaje kadiluk Segedinskog sandžaka i sedište Bačke nahije koja je brojala 70 sela. Hamam, u centru Bača predstavlja vredno i retko svedočanstvo o vremenu osmanske dominacije na prostoru Vojvodine. Najverovatnije je izgrađen nakon 1578. Godine a beleži ga i Evlija Čelebi prilikom posete Baču 1665. godine. Na osnovu arheoloških nalaza poznato je da je u hamamu bilo šest prostorija (šadrvan-čekaonica i garderoba, halvat-prostorija za kupanje, hazna-rezervoar za vodu I đulhan-ložionica). Hamam je delimično porušen, ali je sačuvan deo kubeta nad centralnom prostorijom.
POSETITE NAS
MI SMO EXPERTI ZA UGOSTITELJSKE USLUGE I DELATNOSTI RESTORANA
besplatne konsultacije
Želite se posavetovati?
Samo popunite informacije • Bez obaveza • Besplatni stručni saveti